Top PageLaboratories & Staff>Classes

Subject

Lectures of the Teachers

Classes

Aerodynamics and Propulsion Laboratory

Name Subject  
Fluid Dynamics Group
Yoshiaki NAKAMURA

(ⅰ)Incompressible Fluid Dynamics

(ⅱ)Viscous Fluid Dynamics

(ⅲ)Fundamentals of Aerospace Vehicles

(ⅰ)1st semester of undergraduate

(ⅱ)2nd semester of undergraduate

(ⅲ)1st semester of graduate

Kouichi MORI

(ⅰ)Basical Seminar

(ⅱ)Computational Fluid Dynamics

(ⅲ)Advanced Lectures on Computational Fluid Dynamics

(ⅰ)1st semester of undergraduate

(ⅱ)2nd semester of undergraduate

(ⅲ)1st semester of graduate

Ionized Gas Dynamics Group
Akihiro SASOH

(ⅰ)Compressible Fluid Dynamics

(ⅱ)Basical Seminar

(ⅲ)Space Transport Systems

(ⅰ)1st semester of undergraduate

(ⅱ)2nd semester of undergraduate

(ⅲ)2nd semester of graduate

Takeharu SAKAI

(ⅰ)Differential Equation

(ⅱ)Electromagnetic Dynamics

(ⅲ)Hypersonic Physical Gasdynamics

(ⅰ)2nd semester of undergraduate

(ⅱ)2nd semester of undergraduate

(ⅲ)1st semester of graduate

Aerodynamics and Propulsion Group
Akira UMEMURA

(ⅰ)Motorized Elementalism

(ⅱ)Heat-transfer Engineering

(ⅲ)Advanced Lectures on Supersonic Propulsion Systems

(ⅰ)1st semester of undergraduate

(ⅱ)2nd semester of undergraduate

(ⅲ)2nd semester of graduate

Housei NAGANO

(ⅰ)Dynamics II

(ⅱ)Mathematical Heat Transfer

(ⅰ)2nd semester of undergraduate

(ⅱ)2nd semester of graduate

▲ Top

Structure and Control Laboratory

Name Subject  
Structural Mechanics Research Group
Tetsuhiko UEDA

(ⅰ)Advanced Experiments and Exercises in Structural Mechanics

(ⅱ)Seminar on Structural Mechanics

(ⅲ)Advance Lectures on Applied Structural Mechanics

(ⅳ)Advanced Lectrues on Structural Dynamics

(ⅰ)1st semester of undergraduate

(ⅱ)1st semester of undergraduate

(ⅲ)2nd semester of graduate

(ⅳ)2nd semester of graduate

Tadashige IKEDA

(ⅰ)Applied Theory of Structural Mechanics

(ⅱ)Science of Physical Phenomena

(ⅲ)Solid Mechanics

(ⅳ)Theory of Light Weight Structures

(ⅰ)1st semester of undergraduate

(ⅱ)1st semester of undergraduate

(ⅲ)2nd semester of undergraduate

(ⅳ)2nd semester of graduate

Control Systems Engineering Group
Katsuhiko YAMADA

(ⅰ)Dynamics I

(ⅱ)Advanced Experiments and Exercises in Systems Control

(ⅲ)Dynamics and Control of Spacecrafts

(ⅳ)Advanced Lectures on Attitude and Orbit Control of Spacecraft

(ⅰ)1st semester of undergraduate

(ⅱ)1st semester of undergraduate

(ⅲ)2nd semester of undergraduate

(ⅳ)2nd semester of graduate

Noboru SAKAMOTO

(ⅰ)Optimization Control Theory

(ⅱ)Robust Control Theory

(ⅰ)1st semester of undergraduate

(ⅱ)2nd semester of graduate

Aerospace Vehicles Locomotive Systems Engineering Group
Norihiko YOSHIKAWA

(ⅰ)Thermal Dynamics and its Practice

(ⅱ)Statistical Physics

(ⅲ)Gaseous Combustion

(ⅳ)Physical Experiments

(ⅴ)Chemical Kinetics and Dynamics of Gas Reactions

(ⅰ)1st semester of undergraduate

(ⅱ)1st semester of undergraduate

(ⅲ)2nd semester of undergraduate

(ⅳ)2nd semester of undergraduate

(ⅴ)1st semester of graduate

Noboru TAKEICHI

(ⅰ)Computational Software II

(ⅱ)Flight Stability Handling Quality

(ⅲ)Motional Analysis of Spacecrafts

(ⅰ)2nd semester of undergraduate

(ⅱ)2nd semester of undergraduate

(ⅲ)2nd semester of graduate

▲ Top

Aerospace Vehicle Design Engineering Course (Cooperated Course with JAXA)

Name Subject  
Takashi AOYAMA Aerospace Engineering I 2nd semester of graduate
Yutaka IWAHORI Aerospace Engineering I 2nd semester of graduate
Yuichi ISHIDA Aerospace Engineering I 2nd semester of graduate

▲ Top

Eco Topia Science Institute Division of Energy Science

Name Subject  
Environmental Heat Fluid Systems Group
Tatsuya HASEGAWA

(ⅰ)Basical Seminar

(ⅱ)Analytical Dynamics and its Practice

(ⅲ)Turbulent Premixed Combustion

(ⅰ)1st semester of undergraduate

(ⅱ)2nd semester of undergraduate

(ⅲ)2nd semester of graduate

▲ Top

Nagoya University Aerospace Engineerin